Meieriets UKE 17

– Vi synes det er et skikkelig godt tiltak! Det er veldig gøy og inspirerende å vise frem bærekraftsmålene på denne måten. Jeg tror også at det er viktig at vi viser fram alt bibliotekene bidrar med for å nå målene, sier Ancha Wesnes ved Meieriet.

Meieriet bibliotek ligger i Leknes på Vestvågøy i Lofoten, i samme bygg som Meieriet kulturhus. Biblioteksjef Ancha Wesnes tenker bærekraft i biblioteket alle uker i året, og har en rekke arrangement som kan knyttes til FNs bærekraftsmål.

Ancha sier videre:

– Bærekraftsmålene er viktige for oss fordi det viser frem bibliotekenes viktige samfunnsoppdrag. Vi ble veldig inspirert av Uke17 i 2024. Vi hadde en klesbyttedag, som var en stor suksess. Masse flotte klær som fikk nye hjem og lange køer for å komme inn. Vi laget utstillinger og publiserte boktips på nettet, og var aktive på sosiale medier.

Vi kommer nok til å gjenta mye av det vi gjorde i 2024, men se om vi i større grad kan trekke inn eksterne samarbeidspartnere. Jeg syns også det høres veldig gøy ut med Grønn lesesirkel!

Vi er opptatt av klima og miljø, og tenker gjenbruk og hvordan bibliotekene kan bidra til å øke bevisstheten om klimakrisen og hva folk selv kan gjøre. Samtidig er vi i en levekårsutsatt kommune, og er opptatt av å sosial bærekraft.

Biblioteket bruker også bærekraftsmålene til å vise politikerne hva biblioteket faktisk gjør. At det har en større og viktigere funksjon enn bare å låne ut bøker. Vi bruker målene til å rapportere til politikerne hva biblioteket bidrar til.

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Få med deg siste nytt fra oss!