Bibliotekene er del av grunnmuren i kommunene

Norsk bibliotekforening ber om at viktige tilskudd til skolebibliotek og fysiske lærebøker videreføres, og mener bibliotekene må anerkjennes som en del av samfunnets beredskap og demokratiske infrastruktur.

Regjeringen satte ned en kommisjon som skal «foreslå endringer i statens styring av kommunesektoren som legger til rette for god ressursbruk, fleksibel bruk av personell og effektiv oppgaveløsning i kommunesektoren». Kommunekommisjonen har nå levert sin første delutredning.

Kommisjonen foreslår å fjerne tilskuddsordningen til skolebibliotek. Norsk bibliotekforening advarer mot å kutte en ordning som fungerer. Foreslåtte kutt i tilskudd til skolebibliotek og læremidler vil svekke både elevers leseferdigheter og samfunnets langsiktige kompetanse.

– Erfaringene viser at generelle krav ikke er nok til å sikre gode og likeverdige skolebibliotek. Øremerkede midler er et nødvendig virkemiddel, heter det i innspillet.

I innspillet løftes også folkebibliotekene som en sentral del av samfunnets beredskap. Bibliotekene er en av de mest tillitsbaserte og brukte kommunale tjenestene, og er viktige møteplasser for kunnskap, integrering og demokratisk deltakelse. Foreningen mener derfor at folkebibliotek og kulturskole i større grad må inngå i forståelsen av kommunenes rolle i totalberedskapen.

Bibliotekene får samtidig stadig flere oppgaver, uten at ressurser og myndighet følger med. Dette kan gå utover kjerneoppgavene dersom det ikke følges opp med tydelig mandat og bedre samordning på tvers av sektorer.

Foreningen støtter det kommunale selvstyret, men mener statlige, øremerkede tilskudd fortsatt er avgjørende for å sikre at nasjonale mål innen lesing, bibliotek og kultur faktisk blir fulgt opp lokalt.

Les hele Norsk bibliotekforenings innspill her

Les Kommunekommisjonens rapport her

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Få med deg siste nytt fra oss!